Anoreksiya Hastaları

Manken hastaiığı Anoreksiya
Anoreksiya hastalari

Anoreksiya Hastaları

Nice yıllardır özellikle televizyonlardan ve sahnelerden tanıdığınız ünlü isimlerle mankenler için bilinen ve genellikle kadınlarda görülen bir hastalık olarak anoreksiya sürekli şekilde zikredilir. Genellikle çok genç çağlarda başlayan ve şişmanlamaya karşı korku şeklinde görüldükten sonra sürekli şekilde zayıf kalma çabaları ile ortaya çıkan bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde anoreksiya hastaları özellikle her gün basında ön plana çıkarken, bu hastalığın pençesine düşmüş olan kişilerin iyileşme öyküleri de bay meşakkatli olmaktadır.

Genellikle çoğu insan tarafından ve basın tarafından manken hastalığı anoreksiya olarak bilinen bu rahatsızlık, sanıldığı kadar nadir olmayıp %95’i kadınlardan oluşan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Genellikle kardeşlerde bulunduğu durumda genetik olarak da görülen bu hastalık, üst ekonomik sınıfta insanlarda daha sık görülmektedir. Bu hastalar vücut ağırlıklarını belirli bir kontrol altında tutma amacıyla aşırı derecede kısıtlamaya giderek, yiyecek alımını azaltır ve kalorili yiyecekler tüketmemeye çok yüksek özen gösterirler. Bu iki noktaya ek olarak ağır egzersizler ile birleşen durumda anoreksiya rahatsızlığın ortaya çıkma riski çok yüksek duruma gelir.

Türk Toplumunda Anoreksiya Hikayeleri

Ülkemizde özellikle birçok manken, oyuncu ve genç bayan tarafından yaşanan bu rahatsızlık sonrasında internette farklı görseller, videolar ve gazete öyküleriyle bu hastalığın nasıl seyrettiğini ve ilerlediğini görebilirsiniz. Türkiye’de anoreksiya rahatsızlığına yakalanmış birçok ünlü kişi bulunmakla birlikte genellikle bu kişiler hayatlarının büyük bir kısmını olumsuz bir şekilde yaşamaktadır. Bu kişilerden veya dünya üzerindeki farklı kişilerden dinlediğiniz anoreksiya hikayeleri kapsamında genellikle kilo oranını kabul etmeme, zayıf olmasına rağmen şişmanlıktan korkma, vücudunu yanlış algılama gibi sorunlardan dolayı bu duruma geldiğini ifade etmektedir.

Hastalar ve özellikle bayanlar birbirini izleyen adet dönemlerinde de sıkıntılı durumlarla karşılaştıklarında anoreksiya başlangıcının farkına varmakta, fakat çoğunluğu bu durumu göz ardı ederek daha büyük sorunlara yol açmaktadır. Günümüzde internet arama motorları üzerinde basit bir araştırma yaptığınızda dahi hem Türkiye’de hem de yurt dışındaki birçok ülkede anoreksiya görseller ile karşılaşabilirsiniz ve ne kadar büyük bir değişim yaşandığını anlayabilirsiniz. Örneğin ülkemizde yakın zamanlarda ünlü şarkıcı İrem Derici gibi isimlerin de yaşadığı ve erken müdahale ile iyileşme şansına sahip olduğu bu hastalıkta, vücut oranları ve fiziksel görüntü tamamen bozuk bir hal almaya başlamaktadır.

Genel Kapsamda Anoreksiya Psikolojik Belirtileri

Aslında temel olarak düşünüldüğünde, anoreksiya rahatsızlığı insanların belirli bir psikolojik neden ile kendilerinde baskı kurması ile ortaya çıkmaktadır. Bu çerçevede anoreksiya psikolojik belirtileri incelendiğinde, genç kadınların aşırı kilolu olduklarını düşünmeleri, toplum içerisinde beğenilmediklerini düşünmeleri gibi noktalar hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Anoreksiya nevroza aç kalma hastalığı olarak da bilinirken, besin almama; kilo alma riskine ve aşırı beslenmeye karşı psikolojik olarak bir baskı şeklinde ortaya çıkar. Genellikle 17 ve 18 yaşlarında ortaya çıkan bu rahatsızlık kimi zaman 40 yaş üstünde dahi görülebilir.

Hastalığın temelinde kilo almaktan ve şişmanlamaktan korkma gibi noktalar bulunurken, birçok anoreksiya vakasında kişiler başka birini örnek alarak o kişinin kilosunu hedef belirlerler. Bu noktada toplum içerisinde çok az yemek yeme ve aç oldukları durumda dahi çok az gıda tüketme gibi bir psikolojiye bölünürler. Kısa sürede çok fazla kilo verme ile ortaya çıkan bu rahatsızlıkta, düzensiz menstrüasyon, saç dökülmesi, mide bulantıları, depresyon ve aşırı egzersiz yapma ihtiyacı gibi durumlar görülebilir. Özellikle bu tür hastalar çok aç durumda olduklarında, aşırı yediklerini düşünmeleri gibi durumlarda, bilinçli olarak kusma gibi reaksiyonlarda gösterebilirler.

1 Comment

  1. Merhabalar.
    Hastalığın tanımı, seyri ve erken teşhisler de iyileşebilinen bir hastalık olduğu konusunda çok güzel bir anlatı sunmuşsunuz. Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Ben bu hastalığı bir yakınımda izlediğim için çok iyi tanıyorum. Zayıf kalma ve zayıflamak için bu hastalığa yakalanıyorlar. Bu hastalıktan muzdarip olan herkese Yüce Allah’tan acil şifalar dilerim.
    Selam ve saygılarımla.

Bir cevap yazın

*