Anoreksiya nevroza Tedavi Yöntemleri

anoreksiya tedavisi
anoreksiya tedavisi

Anoreksiya tedavisinde genellikle konuşma terapisi ve denetimli kilo alımı birlikte devam ettirilir. Ciddi yan etki riskini azaltmak için tedaviye mümkün olduğunca erken başlamak önemlidir. Aşırı kilo kaybı gerçekleşmiş ise erken tedavi daha da önem kazanır.

Yetişkinler için tedavi

Anoreksiya tedavisinde birkaç farklı konuşma terapisi uygulanmaktadır. Bu tedavilerin amacı, kişinin yeme bozukluklarının nedenlerini anlamasına ve yemek konusunda daha rahat hissetmesine yardımcı olmak ve böylece daha fazla yemeye başlayıp sağlıklı bir kiloya ulaşmasıdır. Aşağıdaki konuşma terapisi türlerinden herhangi biri kişiye sunulabilir. Kişi kendisi için en uygun olan tedavi yöntemini doktoruyla konuşarak belirler.

Bilişsel Davranışçı Terapi

Hastaya Bilişsel Davranışçı Terapi uygulanacaksa, genellikle 40 haftaya kadar (9 ila 10 ay) haftalık seanslar ve ilk ay haftada 2 seans içerecektir. Bilişsel Davranışçı Terapi, kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturmak için sizinle birlikte çalışacak bir terapistle konuşmayı içerir.

Size şu konularda yardımcı olacaklar;

 Duyguları ile ​​başa çıkmak,

 Beslenmeyi ve açlığın etkilerini anlamak,

 Sağlıklı yemek seçimleri yapmak.  Hastanın bu teknikleri kendi başına uygulaması, ilerlemenin gözlemlenmesi ve yeni yeme alışkanlıklarına bağlı kalması beklenir. Zor duyguları ve durumları yönetmenin yollarını gösterilir.

Maudsley yetişkin anoreksiya nervoza tedavisi (MYANT)

MYANT, hastanın yeme bozukluğuna neyin sebep olduğunu anlamak için uygulanan terapi yöntemidir. Hsata için neyin önemli olduğuna odaklanır ve hazır olduğunda kişinin davranışını değiştirmesine yardımcı olur. Eğer yararı olacaksa hasta aile birlikte seanslara katılabilir. Kişiye 20 seans teklif edilmelidir. İlk 10 haftalık olmalı ve sonraki 10 tanesi kişiye uyacak şekilde planlanmalıdır.

Uzman tarafından yürütülen destekleyici klinik yönetim (UDKY)

UDKY, yeme bozukluğuna sebep olan durumun hasta tarafından anlaşılmasına yardımcı olacak terapi yöntemidir. Beslenme ve yeme alışkanlıklarının anoreksiya üzerine nasıl etki ettiği anlatılır. Haftalık 20 veya daha fazla seans önerilmelidir. Terapist hastaya hedef kilo belirleyecek ve 20 hafta boyunca ona ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Fokal psikodinamik terapi

Fokal psikodinamik terapi genellikle yukarıdaki tedavilerin işe yaramadığı durumlarda önerilir. Fokal psikodinamik terapi, yeme alışkanlıklarınızın ne düşündüğünüzle ve kendiniz ve hayatınızdaki diğer insanlar hakkında nasıl hissettiğinizle nasıl ilişkili olduğunu anlamaya çalışmayı içermektedir. 40 haftaya kadar (9 ila 10 ay) haftalık seanslar önerilir.

Diyet tavsiyesi

 Tedavi sırasında hastaya muhtemelen sağlıklı beslenme ve diyet hakkında tavsiyeler verilecektir. Bununla birlikte, bu tavsiye tek başına anoreksiyadan kurtulmaya yetmeyecektir, bu nedenle konuşma terapisi ve diyet tavsiyesi alınması gerekecektir. Doktor muhtemelen hastaya vitamin ve mineral takviyeleri almasın tavsiye edecek, böylece iyileşmek için gerekli tüm besinler alınacaktır.

Çocuklar ve gençler için tedavi

 Çocuklara ve gençlere genellikle aile terapisi sunulur. Ayrıca size Bilişsel Davranışçı Terapi veya ergen odaklı psikoterapi önerilebilir. Bilişsel Davranışçı Terapi, yetişkinlere sunulan Bilişsel Davranışçı Terapi’ ye çok benzer olacaktır.

Aile Terapisi

 Aile terapisi, hastanın ve ailesinin bir terapistle konuşmasını, hastalığın kişiyi nasıl etkilediğini ve ailenin iyileşme sürecinde hastaya nasıl destek olabileceğini anlatır. Terapist ayrıca, tedavi sona erdiğinde sağlıksız yeme alışkanlıklarına geri dönmenin engellenmesi zor duyguları ve durumları yönetmenin yollarını bulunması gibi durumlara yardımcı olmaktadır. Seanslar aile ile birlikte veya terapistle birebir yapılabilir. Aile terapisi bazen diğer ailelerle birlikte bir grupta sunulur. Genellikle bir yılda 18 ila 20 seans önerilir ve terapist iyileşme sürecinin takibi yapar.

aile terapisi
Anoreksiya aile terapisi

Ergen odaklı psikoterapi

Ergen odaklı psikoterapi normalde 12 ila 18 ay sürer fakat 40 seansa kadar uzayabilir. Hastaya destek olmak vermek için başlangıçta seanslar daha sık uygulanır.

Terapist hastaya şu konularda yardımcı olacaktır;

Kilo alma konusundaki korkularla başa çıkma,

Sağlıklı olmak için yapılması gerekenleri anlama,

Yetersiz beslenmesinin etkisini anlama,

Hastalığa neden olan şeyi ve nasıl düzeltileceğini anlama.

Terapi bireysel veya aile ile birlikte alınabilir.

Diyet tavsiyesi

 Anoreksiya, vücudun düzgün bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyulan tüm vitamin ve enerjinin alınmasını engeller, bu özellikle ergenlik dönemindeki hastalar için önemlidir. Tedaviniz sırasında, doktor sağlıklı kalmak için en iyi yiyecekler hakkında kişiye tavsiyelerde bulunacaktır. Muhtemelen vitamin ve mineral takviyeleri alınmasını da tavsiye edecektir. Ayrıca, hastayı evde de destekleyebilmek için aile bireyleri de diyet hakkında bilgilendirilecektir.

Kemik sağlığı

 Anoreksi kemiklerinizi zayıflatabilir ve bu da sizi osteoporoz denen bir durum geliştirme olasılığınızı artırabilir. Bu, kilonuz çocuklarda ve gençlerde bir yıl veya daha uzun süre veya yetişkinlerde 2 yıl veya daha uzun süre düşükse daha olasıdır. Bu nedenle doktorlar, kemiklerinizin sağlığını kontrol etmek için kemik yoğunluğu taraması yaptırmanızı önerebilir. Kızlar ve kadınlar, erkeklere göre zayıf kemiklere yakalanma riski altındadır, bu nedenle doktorunuz kemiklerinizi osteoporoza karşı korumaya yardımcı olmak için size ilaç yazabilir.

İlaç

Anoreksiyanın tek tedavisi olarak antidepresanlar önerilmemelidir. Ancak size önerilen bir antidepresan, tedavi ile birlikte, aşağıdaki gibi diğer durumları yönetmenize yardımcı olması için önerilebilir;

Kaygı

Depresyon

Sosyal fobi

Antidepresanlar, 18 yaşın altındaki çocuklara veya gençlere çok nadiren reçete edilir.

Tedavi nerede olacak

Anoreksiyalı çoğu insan, tedavisi sırasında evde kalabilecektir. Genellikle kliniğinizde randevu alırsınız ve sonra eve gidebilirsiniz. Ancak ciddi sağlık komplikasyonlarınız varsa hastaneye yatırılabilirsiniz. Örneğin, eğer;

Çok zayıfsın ve hala kilo veriyorsun

Çok hastasın ve hayatın risk altında

18 yaşın altındasın ve doktorların evde yeterli desteğin olmadığına inanıyor

Doktorlar kendinize zarar verebileceğinizden veya intihar riskiyle karşı karşıya olabileceğinizden endişe duyuyorlar

Hastanede tedavi görüyorsanız, doktorlarınız kilonuza ve sağlığınıza dikkat edecektir. Yavaş yavaş sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza ve herhangi bir tedaviyi başlatmanıza veya devam ettirmenize yardımcı olurlar. Kilonuzdan ve fiziksel ve zihinsel sağlığınızdan memnun olduklarında, eve dönebilmelisiniz.

Zorunlu tedavi

 Bazen, anoreksiyalı bir kişi, ciddi şekilde hasta olmasına ve yaşamları risk altında olmasına rağmen tedaviyi reddedebilir. Bu durumlarda, doktorlar, son çare olarak, Kişiyi Ruh Sağlığı Yasası uyarınca zorunlu tedavi için hastaneye yatırmaya karar verebilir. Bu bazen “bölümleme” veya “bölümlere ayrılma” olarak bilinir.

Kontroller

 Tedaviniz bittikten sonra sürekli destek almanız önemlidir. Yılda en az bir kez kilonuzun yanı sıra zihinsel ve fiziksel sağlığınızı kontrol etmelisiniz. Bu genellikle doktorunuz tarafından yapılacaktır, ancak bir yeme bozukluğu uzmanıyla olabilir.

Bir cevap yazın

*