Gebelikte Anoreksiya

hamilelik anoreksiya
hamilelik anoreksiya
Gebelikte Anoreksiya
Gebelikte Anoreksiya

Gebelikte Anoreksiya

Çoğu insanın hayatı boyunca yaşadığı sıkıntılardan birisi olarak yeme bozuklukları, sindirim sistemi komplikasyonları ile beraber kimi zaman çok daha büyük rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Özellikle kadınlarda mide ve sindirim sistemi ile birlikte yeme bozuklukları arasında önemli bir ilişki vardır. Bu ilişki kimi zaman beden algısı ve kilo algısı gibi durumlar ile birleştiğinde anoreksiya gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Özellikle kadınlarda hamilelik döneminde yeme bozukluğunun derecesinin artması ile birlikte çok fazla kilo alacakları ve vücut şekillerinin bozulacağı endişesi anoreksiya sebebi olabilir. Bu durum bazı kadınlarda hamilelik döneminde gebelikte anoreksiya rahatsızlığı olarak görülebilir.

Anoreksiya ve bulimia olarak bilinen farklı yeme bozuklukları, kilo kontrolünü sağlamak için olumsuz bir şekilde diyet uygulama veya aşırı yemek nedeniyle kusma ve ilaç kullanımı ile kaloriyi vücuttan atma gibi rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar gebelik sürecinde olumsuz etkiler oluşturabilen durumlar arasında yer almaktadır. Özellikle kadınlarda anoreksiya rahatsızlığı görülmesi doğurganlık ve gebelik oranlarında da yüksek bir etki göstermektedir. Bu rahatsızlık döneminde kadınların neredeyse yarısında adet döngüsünde bozulma oluşabilir.

Anoreksiya Ve Regl Bağlantısı Nasıl Oluşur?

Kadınlar arasında menstruasyon yani adetin tamamlanması veya azalması olarak bilinen durum, kilo yani kalori kısıtlama, egzersizleri arttırma ve psikolojik sıkıntılar gibi durumlar ortaya çıkarır. Bu nedenle anoreksiya ve regl arasında belirgin bir bağlantı bulunmaktadır. Örneğin geniş bir liste şeklinde sayılabilecek birçok farklı komplikasyon gebelik sırasında görülen yeme bozuklukları ile ilişkili olabilir. Bu farklı komplikasyonlar arasında; erken doğum yapma, doğum sonrasında bebekte ağırlık düşüşü, fetüs ölümü veya gecikmiş fetüs büyümesi bulunabilir. Genellikle gestasyonel diyabet, sezaryen riski, depresyon, düşük yapma riski veya preeklampsi gibi komplikasyonlar görünme durumu da vardır.

Görülebilecek farklı komplikasyonlar göz önünde bulundurulduğunda, rahatsızlığın yaşandığı dönemlerde anoreksiya regl bağlantısına dikkat edilmesi ve yine gebelik döneminde de anoreksiya sıkıntıları ile karşılaşmamak için beslenme düzenine yüksek özen gösterilmesi gerekir. Anoreksiya genel kapsamı ile birlikte fazla yemek yemeyi reddetme, kalori almaktan kaçınma ve kötü beslenme ile birlikte aşırı kilo düşüklüğü olarak bilinmektedir. Gebelik döneminde bu tür bir sıkıntının yaşanması bebekte sağlıklı büyümenin önüne geçerken, bebeğin anne karnında gelişmesini engeller ve aynı zamanda da anne sağlığının korunmasına büyük bir engel oluşturur.

Gebelikte Planlanması Gereken Anoreksiya Yemek Listesi

Hamilelik döneminde anoreksiya gibi bir rahatsızlık ile karşılaşmamak ve bu noktada hem bebek hem de anne bakımına dikkat etmek için yemek düzenine özen gösterilmesi gerekir. Bu nedenle gebelik döneminde özenli şekilde hazırlanacak anoreksiya yemek listesi anneye özel bir şekilde hazırlanmalı ve biyokimyasal değerlerin hepsi dikkate alınarak liste yapılmalıdır. Bu kapsamda ayrıntılı bir şekilde düşünüldüğünde;

  • Gebelikten önceki dönemde sağlıklı bir şekilde kilonun korunması ve doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekir. Gebelik diyeti yürütülerek, özellikle vücutta demir eksikliği yaşanmamasına dikkat edilmelidir. Anoreksiya riskine karşı düzenli olarak psikolojik destek almak tercih edilebilir.
  • Gebelikte Anoreksiya tehlikesine karşı sık sık doktor desteği ve psikolojik destek alınmalıdır. Kilo almaktan kaçınmadan, sağlıklı kilo almaya uygun besinleri dengeli şekilde tüketmeye özen gösterilmelidir.
  • Gebelikten sonraki dönemde ise hem fiziksel hem de psikolojik olarak danışmanlığı sürdürmeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığını devam ettirmelidir.

Gebelik döneminde kilo almak ne kadar normal bir durum ise gebelik öncesinde de ideal kiloda olmak bu kadar önemlidir. Bu konuda anoreksiya riskine karşı çok zayıf olmaktansa hamilelik öncesinde ideal kiloya ulaşmak gerekir. Hamilelik öncesi diyetlerde fazla kalsiyum yarar sağlarken, laksatif ve diüretik ilaçlar kullanmak doğru olmayabilir. Doktor kontrolü altında gebelik sürecine hazırlık gerçekleştirirken, sağlıklı bir süreç için özellikle vücut kitle indeksi anoreksiya ölçüleri normal seyirde bulunduğunda, tehlikeden olabildiğince uzak kalabilirsiniz. Bu nedenle eşinizle birlikte bu planlamayı doğru bir şekilde gerçekleştirerek hamilelik sürecini hazırlık gerçekleştirmelisiniz.

Gebelik uzmanı ve psikolojik danışman ile birlikte uzman bir diyetisyen üzerinden yardım almak ve profesyonel destekle sürekli beslenmeye dikkat etmek fayda sağlayacaktır. Bu dönemin öncesinde ve sonrasında ağır egzersizlerden kaçınmak, sıvı tüketimini dikkatli bir şekilde gerçekleştirmek ve besin yetersizliği gibi durumlara karşı daha özenli bir beslenme programına uymak sağlıklı olacaktır.

1 Comment

  1. Hi there, I discovered your blog by means of Google while searching for a similar matter, your website got here up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

Bir cevap yazın

*